Základní pravidla silničního provozu

Přednost zprava

Přednost zprava musí znát každý člověk, který vlastní řidičské oprávnění. Platí nejen na parkovištích, ale i všude jinde, kde není křižovatka označena svislou dopravní značkou. Na to je dobré pamatovat, protože nikomu nevysvětlíte, že širší silnice vypadala jako hlavní. Chvilka nepozornosti by vás mohla přijít velmi draho.

Bezpečnostní pásy a cestování dětí

Pro všechny cestující ve vozidle platí povinnost se při jízdě připoutat bezpečnostními pásy, ať už se jedná o cestující sedící na předních nebo zadních sedadlech. Pokud jste řidiči, za nepřipoutání se vám hrozí pokuta a odečet bodů. Pokud řidič nejste, počítejte pouze s pokutou. Děti do 12 let nebo do dosažení 36 kg musí cestovat na dětských sedačkách.

Světla

Při jízdě v České republice pamatujte na povinnost řídit po celý den s rozsvícenými světly. Pokud zapomenete, možná narazíte na hodného řidiče, který vám dá signál, abyste si světla rozsvítili, nebo také nebo policistu, který vás zkasíruje. Vyplatí se dát si pozor a před každým vyjetím na silnice zkontrolovat, zda je všechno v pořádku. Existují totiž i takoví experti, kteří jedou nejenom bez světel, ale i se zataženou ručkou. Ale v rámci vlastní bezpečnosti na to pamatujte. Pokud nesvítíte, může vás na silnici nějaký řidič snadno přehlédnout. Tato povinnost platí vždy, po celý rok.

Mobilní telefon

Při jízdě v osobním automobilu je možno používat mobilní telefon výhradně s hads-free zařízením nebo s hlasitým odposlechem. Pokud vás uvidí policista s telefonem, odjedete domů o hodně lehčí. Taková legrace by vás mohla vyjít až na pět tisíc korun. Takže pokud nemáte hads-free, tak se opravdu vyplatí nezvedat, ale dojet na první parkoviště a zpětně zavolat. Že jste zavolali o pár minut později s touto omluvou, jistě každý pochopí.

Parkování

Při jízdě osobním automobilem se vždy ujistěte, zda neparkujete v místě se zákazem parkování nebo zda za parkování na daném místě není nutno zaplatit parkovné. V některých městech jsou zavedeny parkovací automaty. Za neuhrazení parkovného hrozí riziko uložení pokuty. Pokud totiž odejdete bez zaplacení, může vás čekat při návratu nemilý lísteček za stěrači, nebo v horším případě botička. Nejlépe uděláte, když zaparkujete na neplaceném parkovišti, i když to pak máte o pár metrů dál. Alespoň se kousek projdete a uděláte něco pro sebe.

Řízení a alkohol

Řízení vozidel pod vlivem alkoholu je v České republice přísně zakázáno. Přípustné množství alkoholu v krvi u řidičů činí 0,0 promile. Takže pokud si chcete dát pivo, tak si to dobře rozmyslete. Co se týče alkoholu, policisté nemají slitování. A co víc – trest je více než přísný.

Semafory

Na červenou stát, na zelenou vyrazit. To zná každé dítě v předškolním věku. Ale co znamená ta oranžová? Všude se píše „připrav se“. Ale co to znamená? Tato barvička má dva významy. Znamená to, že mám zpomalit nebo zařadit jedničku a odbrzdit auto. V tom prvním případě si ale musíte dávat pozor, jestli nejede za vámi v těsné blízkosti auto, které nepočítá s tím, že na poslední chvíli prudce zabrzdíte. V takovém případě je totiž lepší jet, ačkoliv porušíte zákon. Bezpečnost je přednější. A jestli za to dostanete pokutu, tak nebuďte naštvaní. Nabourané auto by vás stálo mnohem více.

Tip: Jedete na dovolenou a nevíte, co s autem? Parkování u letiště Ruzyně od společnosti Sky Parking za pár korun.
 

Navštivte také

Doména www.napravo.cz

Pagerank: 0

S-rank:

Návštěvnost: Doposud 20081 návštěvníků

Prodej / pronájem domény

Doména www.napravo.cz je k dispozici k prodeji či k pronájmu. V případě vážného zájmu nás kontaktujte.

Kontaktní formulář